Hévíz városa Zala megyében, a Balaton dél-nyugati szegletében, Keszthelytől 5,5 km-re fekszik.A hévíz szó a nyelvészek szerint ''folyó, meleg forrást'' jelent, s ilyen értelemben használták ezt a kifejezést már a középkorban is.
A város 4,4 hektáron elterülő tava egy 38 méter mély kráterből (forrásbarlangból) nyeri gyógyító, radioaktív termálvizét. A nagy vízhozamának köszönhetően néhány nap alatt lecserélődik a teljes víztömeg. Az 1970-es években csökkeni kezdett a vízhozam, majd 1988-ra a felére apadt. A közeli bauxitbánya miután csökkentette vízkiemelését, a tó vize ismét visszatért, és elérte másodpercenkénti 420 litert.
A forráskráter aljára először 1953-ban jutottak le búvárok. A fürdőzők 1957-től vehették birtokukba a tavat. 1968-ban a téli fürdő is megnyitotta kapuit. A sokféle betegség ellen hatásos, bonyolult összetételű hévíz egyedülálló a világon. A víz hőmérséklete 35-36ºC. A világ minden tájáról jönnek ide gyógyulni vágyók.
Különös látványt nyújt a tó a téli hidegben , télen sem süllyed 26-29 ºC alá A víz a legkeményebb hideg idején is meleg marad, és nem süllyed 26-29ºC alá , a felszálló pára már messziről „láthatóvá” teszi Hévíz legismertebb nevezetességét.
A Hévíz-tó a Föld második legnagyobb meleg vizű tava, csupán egy új-zélandi előzi meg.
A gyógyvizű tó különlegessége, hogy egész Közép-Európában egyedül itt virágzanak a szabadban a melegvízi tündérrózsák.
Ajánlott bejegyzések: